Mediko

Blog · February 21, 2023

lekovi za pritisak i bubrezi

Dugotrajna upotreba lekova za krvni pritisak može izazvati oštećenje bubrega

Novo istraživanje bubrega sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Virdžiniji izaziva zabrinutost da bi dugotrajna upotreba lekova koji se obično prepisuju za lečenje visokog krvnog pritiska i srčane insuficijencije mogla da doprinese oštećenju bubrega.

Pacijenti treba da nastave da uzimaju lekove, koji uključuju dobro poznate i široko korišćene ACE inhibitore, kažu istraživači. Ali naučnici pozivaju na studije da bolje razumeju dugoročne efekte lekova.

Naše studije pokazuju da su ćelije koje proizvode renin odgovorne za štetu. Sada se fokusiramo na razumevanje kako ove ćelije, koje su toliko važne da nas brane od pada krvnog pritiska i održavaju naše blagostanje, prolaze kroz takvu transformaciju i izazivaju oštećenje bubrega“, rekla je Maria Luisa Sekueira Lopez MD, odeljenja za pedijatriju UVA. i Centar za istraživanje zdravlja dece. „Ono što je potrebno je da se identifikuje koje supstance ove ćelije proizvode koje dovode do nekontrolisanog rasta krvnih sudova“ u bubregu.

Razumevanje oštećenja bubrega


Hronični visok krvni pritisak pogađa milijardu ljudi širom sveta. Istraživači UVA su želeli da bolje razumeju zašto su teški oblici stanja često praćeni zadebljanjem arterija i malih krvnih sudova u bubregu, što dovodi do oštećenja organa.

Otkrili su da specijalizovane ćelije bubrega koje se nazivaju reninske ćelije igraju važnu ulogu. Ove ćelije normalno proizvode renin, vitalni hormon koji pomaže telu da reguliše krvni pritisak. Ali štetne promene u ćelijama renina mogu prouzrokovati da ćelije napadnu zidove krvnih sudova bubrega. Ćelije renina tada pokreću nakupljanje drugog tipa ćelija, ćelija glatkih mišića, koje uzrokuju zgušnjavanje i ukrućenje krvnih sudova. Rezultat: Krv ne može da teče kroz bubreg kako bi trebalo.

Dalje, istraživači su otkrili da dugotrajna upotreba lekova koji inhibiraju sistem renin-angiotenzin, kao što su ACE inhibitori ili blokatori angiotenzinskih receptora, imaju sličan efekat. Ovi lekovi se široko koriste u mnoge svrhe, uključujući lečenje visokog krvnog pritiska, kongestivne srčane insuficijencije i srčanog udara, kao i sprečavanje velikih srčanih problema. Ali dugotrajna upotreba lekova bila je povezana sa otvrdnutim bubrežnim sudovima i kod laboratorijskih miševa i kod ljudi, otkrili su naučnici.

Istraživači napominju da lekovi mogu biti spasonosni za pacijente, pa naglašavaju važnost njihovog nastavka uzimanja. Ali kažu da su potrebne dodatne studije da bi se bolje razumeli dugoročni efekti lekova na bubrege.

Bilo bi važno sprovesti prospektivne, randomizovane kontrolisane studije kako bi se utvrdio stepen funkcionalnog oštećenja i oštećenja tkiva kod pacijenata koji uzimaju lekove za kontrolu krvnog pritiska“, rekao je Ariel Gomez, MD, iz UVA-ovog Odeljenja za pedijatriju i istraživački centar za zdravlje dece. „Imperativ je saznati koje molekule prave ove ćelije kako bismo mogli da im se suprotstavimo kako bismo sprečili štetu dok se hipertenzija leči trenutnim lekovima koji su danas dostupni.